Čo sú hemoroidy, prečo vznikajú a ako ich liečiť?
Týmto zdravotným problémom trpia až 3/4 obyvateľstva. Prečo vlastne a ako ich najúčinnejšie liečiť, sa dozviete v tomto článku.
Povedzme si na rovinu, slovo hemoroidy, alebo ľudovo povedané „zlatá žila“, v každom z nás vyvoláva nepríjemné pocity. Tí, ktorých sa to priamo týka, môžu dokonca pociťovať mierne zahanbenie. Nie je to zrovna zdravotný problém, s ktorým by ste sa bez problémov zdôverili komukoľvek, dokonca to mnoho ľudí neprizná ani pred svojím lekárom. Napriek tomu sa to dá považovať za bežné ochorenie. Postihuje totižto až 75% všetkých dospelých ľudí, čiže patrí k najrozšírenejším zdravotným ťažkostiam Slovákov.
Hemoroidy môžu byť vnútorné alebo vonkajšie.
Tie častejšie sú vnútorné. Tvoria sa cca 3 cm od análneho otvoru na stene konečníka. Sú zapríčinené namáhavou, tvrdou, alebo príliš častou, riedkou, stolicou. Pri vyprázdňovaní spôsobujú krvácanie alebo výtok hlienu.
Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú v okolí análneho otvoru, pod pokožkou. Majú tvar uzlov a farbu do modra.
V prvom štádiu tohto ochorenia sa zväčša vyskytne po stolici len mierne zakrvavenie v oblasti konečníka. V druhom a treťom štádiu sa tzv. žilové pletence zvyknú po vyprázdnení čreva vysunúť von, je však možné ich ručne zasunúť späť alebo sa vrátia samé. Štvrté štádium je sprevádzané nepríjemnými ťažkosťami a bolesťami, pri ktorých sa hemoroidy nedajú zasunúť späť, čiže permanentne vyčnievajú, často krvácajú a svrbia.
Dôvod vzniku hemoroidov nie je vždy jasný. Zapríčiňujú ho mnohé faktory, niekedy viaceré naraz.
Okrem vrodenej nedostatočnosti žilovej steny, ktorá sprevádza človeka počas celého života a dá sa len umierňovať, existujú aj mnohé iné, ktoré si človek zaviňuje zvyčajne sám. Profesie, ktoré si vyžadujú časté alebo stále sedenie, státie, alebo dvíhanie ťažkých bremien, si niekedy vyžiadajú svoju daň v podobe hemoroidálneho ochorenia. Dokonca aj niektorí profesionálni športovci, najčastejšie cyklisti, tým vedia trpieť. Dôvod je neustále vyvíjaný tlak na oblasť konečníka zvonku alebo vnútorný tlak na cievy a panvu.
Vnútorný tlak na panvu je často spôsobovaný aj v tehotenstve, kedy dieťa svojou váhou tlačí nielen na samotnú panvu a jej tkanivá, ale aj na čreva, ktoré spomaľujú mobilitu a tým trávenie. To vyvoláva aj druhotný problém, tvrdnutie stolice. Po pôrode sa to môže zintenzívniť kvôli samotnému vytlačeniu dieťaťa von z maternice.
Takisto aj nedostatok pohybu a zlé stravovanie s nízkym obsahom vlákniny môžu zapríčiniť tvrdú stolicu kvôli pomalému tráveniu. Tvrdá stolica a dlhé vysedávanie na toalete spôsobuje veľký tlak na konečník. Pre človeka je prirodzenejší podrep pri stolici, pri ktorom si panvové svaly udržiavajú tonus a svaly rekta sa nemusia príliš namáhať.
Medzi ďalšie dôvody vzniku hemoroidov sú degenerácia tkanív fixujúce väzivo, čím análne svaly ochabnú a spôsobujú zápchu. Prichádza to pribúdajúcim vekom. Rovnako aj nedostatočná hygiena konečníka, infekcia konečníka, časté hnačky alebo chronické zápchy sú faktory, ktoré neprispievajú k prevencii.
Typické príznaky tohto ochorenia sú: svrbenie, pálenie, krvácanie, opuch, zápal a tvorba hlienu v oblasti konečníka. Pocit nedokonalého vyprázdnenia a bolesť môžu byť neznesiteľné.
Našťastie je možné toto ochorenie liečiť alebo, v tých horších prípadoch, chirurgicky odstrániť.
V prípade, že hemoroidy vznikli z dôvodu tvrdej alebo riedkej stolice, je potrebné upraviť stravu prijímaním dostatku vlákniny a vyhýbať sa dráždivým a presoleným jedlám. Stolica by mala byť mäkka a pravidelná. Ideálne raz za deň. Príliš dlhé sedenie na toalete sa neodporúča.
Rovnako je dôležité dodržiavať správnu hygienu v oblasti konečníka a tým sa vyhnúť aj možným infekciám. Parfumovaný toaletný papier nie je vhodný. Ideálne jemný prúd vody.
Šport a pohyb pomáhajú nielen dobrému tráveniu, ale aj prekrveniu ciev v oblasti panvy a uvoľneniu tlaku. Avšak zdvíhanie ťažkého závažia v posilňovni sa neodporúča, keďže práve to zapríčiňuje vznik hemoroidov.
V prípade, že nezaberie upravenie životného štýlu (zdravé stravovanie a viac pohybu), druhým krokom liečby na zmiernenie opuchu, pálenia alebo svrbenia sú rôzne rektálne krémy, čapíky alebo vodičky.
Jajbolito.sk vám preto odporúča vyskúšať tieto z nasledujúcich liekov, ktoré máme k dispozícii: prírodný H4 repar.it, obľúbený Detralex, Emotralex rektálne čapíky, Procto-glyvenol krém, alebo Mastu čapíky.
Za akékoľvek zdravotné problémy sa nemusíme hanbiť. Hanbiť sa môžme za ich ignoráciu.